Szkoła Podstawowa w Bieniowie

NARODOWE CZYTANIE 2019

Narodowe Czytanie to akcja propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Jest ona organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. W pierwszym roku czytano Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry. Podczas następnych edycji czytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Wesele Stanisława Wyspiańskiego oraz  Przedwiośnie Stefana Żeromskiego.

W tym roku  Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Wśród nich znalazły się: Dobra Pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków Bruno Schulza, Orka Władysława S. Reymonta, Rozdziobią nas kruki, wrony Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza oraz Sawa Henryka Rzewuskiego.

5 września w sali gimnastycznej czytaliśmy Katarynkę B. Prusa. Wspólne czytanie było okazją do promocji czytelnictwa oraz uwrażliwiania na piękno języka polskiego.

Więcej…

SPRZĄTAMY

20 września uczniowie klasy V wzięli udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania lasu pod nazwą „SprzątaMY”, zainicjowanej przez Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudę. Nadleśnictwo Krzystkowice zaprosiło uczniów do wzięcia udziału w akcji społecznej na rzecz ochrony środowiska i przyrody. Nasi uczniowie pod okiem pana leśniczego posprzątali część ścieżki edukacyjnej Dolina Szyszyny.

Anna Jasińska

Więcej…

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka, jak co roku, obchodzony jest 20 września. Święto to zostało ustanowione, aby podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci. Dzień ten ma także dostarczyć dzieciom kolejnych okazji do świętowania, wspaniałej zabawy oraz czerpania radości z bycia przedszkolakiem. Z tej okazji 5-6 latki wybrały się szynobusem do Żar, do kina Pionier. Obejrzały piękny film pt. Emma i Kacper na safari. Natomiast dzieci z młodszej grupy spędziły dzień na grach i zabawach. Na zakończenie dnia przygotowano dla wszystkich słodki poczęstunek, przepyszne gofry z różnymi kremami, malinami i posypkami.

Więcej…

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

W piątek, 27 września, dzieci 5-6 letnie oraz ich starsi koledzy z klasy II wspólnie z rodzicami bawili się na Święcie Pieczonego Ziemniaka. Pogoda była bardzo zmienna, ale humory wszystkim dopisywały- nawet deszcz nie przeszkadzał w dobrej zabawie. Starsi i młodsi rywalizowali w ziemniaczanych konkurencjach- szukali ukrytych w terenie ziemniaków, biegali z ziemniakami, rzucali nimi do celu. Rodzice natomiast wykazali się dużą wiedzą na temat uprawy ziemniaków i ziemniaczanych potraw. Było pieczenie ziemniaków w ognisku, zabawy integracyjne, ruchowe oraz degustacja pyszności z ziemniaków. Dzieci oraz rodzice koniecznie chcą powtórzyć ziemniaczane zabawy za rok! Dziękujemy rodzicom za pomoc i owocną współpracę. Szczególne podziękowania składamy na ręce państwa Lewkowicz i Gembara za udostępnienie pięknego terenu i słodkie niespodzianki. Oto fotorelacja…

H. Cieślak, A. Kantyka

Więcej…

DZIEŃ ZWIERZĄT 2019

Dzień 4 października na całym świecie obchodzony jest jako Dzień Zwierząt. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował dla uczniów młodszych klas i przedszkolaków zagadki na temat zwierząt a podczas przerwy można było pomalować sobie twarz w ulubione zwierzątko. Jedynym warunkiem uczestnictwa w zabawie było przyniesienie karmy, koca lub gumowej zabawki dla zwierząt. Zebrane upominki, dzięki uczynnej mamie- Pani Zofii Dawidowskiej, zostały przekazane do Urzędu Gminy w Żarach. Stamtąd powędrują do Schroniska dla Zwierząt w Piotrowie.

S.Lenda

Więcej…

ŚW. MAKSYMILIAN WZOREM DLA MŁODYCH POKOLEŃ

8 października w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs szkolno- parafialny Święty Maksymilian wzorem dla młodych pokoleń. Był on związany z upamiętnieniem 80. rocznicy transportu koleją przez Biedrzychowice Dolne. W czasie II wojny światowej Maksymilian był przewożony wraz ze współbraćmi i współwięźniami w dniu 24 września 1939 roku do obozu, obecnie Gębice, koło Gubina oraz w dniu 8 listopada 1939 roku do obozu w Niepokalanowie. Ofiara jego życia jest dla nas przykładem bezinteresownego poświęcenia się na rzecz drugiego człowieka.

Więcej…

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI

Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi RAZEM w Bieniowie (koordynator akcji na naszym terenie), jak co roku, zaprosiło nas do udziału w akcji Światełko pamięci dla Łyczakowa, która polega na zbiórce zniczy i świec. Zapłoną one w dniu Wszystkich Świętych na grobach naszych rodaków na polskich nekropoliach we Lwowie (Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Obrońców Lwowa zwany Cmentarzem Orląt oraz Cmentarz Janowski). Znicze zbieramy do 24 października (czwartek). Szkolnym koordynatorem akcji jest, podobnie jak w latach ubiegłych, Pani Anna Kruszwic. Przyniesione znicze można składać bezpośrednio u Pani Ani lub w sekretariacie szkoły.

Więcej…

DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

W czwartek, 10 października, odbył się w naszej szkole Dzień Tabliczki Mnożenia. Wszyscy uczniowie z klas 2-8 wzięli udział w konkursie, a zwycięzcami w swojej kategorii wiekowej zostali:

klasa 2- Dagmara Kujawska
klasa 3- Mikołaj Kowalczewski
klasa 4- Paula Reginia
klasa 5- Małgorzata Niżnik
klasa 6- Filip Tomachów
klasa 7- Martyna Senyk
klasa 8- Gracjan Jabłoński

Słodkie nagrody wręczono uczniom podczas uroczystości w dniu 14 października. Zwycięzcom gratulujemy!

E. Brudna

Więcej…

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października obchodziliśmy święto wszystkich pracowników szkoły. Z tej okazji odbyła się uroczystość, podczas której uczniowie złożyli życzenia i wręczyli upominki nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym. Został zorganizowany konkurs wiedzy o szkole Nauczyciele kontra uczniowie. Bawiliśmy się wspólnie tańcząc z kolorowymi pomponami. Dziękujemy wszystkim za udział w uroczystości.

E. Brudna

Więcej…

PASOWANIE NA UCZNIA 2019

Pierwszoklasiści z naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. 21 października odbyło się uroczyste Pasowanie na ucznia klasy I i Ślubowanie rodziców. Kandydaci na uczniów zaprezentowali się w programie artystycznym, za który otrzymali wielkie brawa. Następnie Pani Dyrektor, historycznym ołówkiem, dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Przedstawiciele samorządu szkolnego złożyli nowym uczniom życzenia sukcesów w nauce oraz zapewnili o pomocy i opiece starszych kolegów. Rodzice przygotowali dla swoich pociech rożki obfitości, dyplomy oraz słodki poczęstunek z fantastycznym tortem z sową. Nad całością czuwała wychowawczyni, Pani I. Andruszkiewicz-Baryła.

Więcej…

Strona 1 z 4

PROGRAMY I PROJEKTY (Z)REALIZOWANE PRZEZ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ