Szkoła Podstawowa w Bieniowie

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU UNICEF "WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA"

31 stycznia roku zakończyliśmy działania związane z projektem UNICEF Poland Wszystkie Kolory Świata. Przystępując w listopadzie do realizacji projektu liczyliśmy na to, że uda nam się znaleźć opiekunów dla kilkunastu uszytych przez nas laleczek, które pomogą naszym rówieśnikom w Sierra Leone. Tymczasem zainteresowanie projektem  wśród społeczności szkolnej, a tym samym zaangażowanie w  jego realizację, było ogromne. Podczas pierwszej wystawy i kiermaszu pod hasłem Wszystkie Kolory Świataw trakcie spotkania opłatkowego w Bieniowie, udało nam się podarować za minimalną kwotę 10 złotych około 80 lalek.

Przez następne dwa tygodnie trwała akcja doszywania lalek, ponownego przygotowywania ich aktów urodzenia i ozdobnego pakowania. Pojawiły się nowe i niezwykle oryginalne lale z różnych stron świata. Ubieranie lalek w różne wymyślne stroje było jednocześnie ogromnym wyzwaniem i wspaniałą zabawą. 28 stycznia podczas drugiego spotkania opłatkowo- noworocznego w Biedrzychowicach ponad 60 lalek znalazło swoich opiekunów. Żadna lalka nie wróciła z nami do szkoły. Niektórzy uczniowie i rodzice w przygotowywanie lalek włożyli tak wiele serca, że ciężko było się im z nimi rozstać. Nasz kiermasz cieszył się ogromnym zainteresowaniem i uznaniem wszystkich obecnych na spotkaniu gości (władz lokalnych i mieszkańców wsi), a charytatywne lale budziły zachwyt i podziw. Świadczą o tym  liczne wpisy w kronice szkoły.

Podczas obydwu wydarzeń w naszym niewielkim środowisku zebraliśmy kwotę 2.005 zł (dwa tysiące pięć złotych) i znaleźliśmy opiekunów dla około 140 lalek. Z pewnością nie udałoby nam się to, gdyby nie: 
- rodzice, którzy cierpliwie przyjmowali zamówienia na kolejne lalki,
- wychowawcy, pomagający stroić lalki i dbający o to, aby ich metryczki były bezbłędnie wypisane,
- pani dyrektor, która stworzyła bardzo dobre warunki do twórczego działania,
- organizatorzy spotkań opłatkowo- karnawałowych, którzy umożliwili nam zorganizowanie wystawy i kiermaszu lalek.

Dzięki ciekawej inicjatywie organizacji UNICEF Poland  mogliśmy przekonać się, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale i przyjemne. Szmaciana laleczka ma niezwykłą moc i może uratować życie naszym rówieśnikom.

Sylwia Lenda
koordynator projektu


PROGRAMY I PROJEKTY (Z)REALIZOWANE PRZEZ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ