Szkoła Podstawowa w Bieniowie

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

10 października uczniowie Zespołu Szkół w Bieniowie obchodzili Europejski Dzień Języków Obcych. Z okazji tego święta zmierzyli się w Turnieju klasowym z różnymi konkursami językowymi, i nie tylko. Okazało się, że znają mapę Europy, stolice i flagi państw europejskich. Świetnie poradzili się z językowym torem przeszkód, przysłowiami niemieckimi i angielskimi oraz rozpoznawaniem zabytków.

Więcej…

ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Akademią z okazji Dnia Nauczyciela rozpoczął się w naszej szkole poniedziałek, 17 października. W przedstawieniu na temat nauczycielskiej pracy i uczniowskiej nauki uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej gimnazjum. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego, wykorzystując stary skandynawski zwyczaj, obdarowali wszystkich pracowników szkoły jabłkami, które mają zapewnić im wieczną młodość. Wesołym dopełnieniem uroczystości były piosenki wykonane przez uczniów klasy V oraz 1 gimnazjum.

Więcej…

ŚWIATEŁKO PAMIĘCI

Jak co roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Światełko pamięci dla Łyczakowa". Polega ona na zbiórce zniczy i świec, które w dniu Wszystkich Świętych zapłoną na polskich nekropoliach we Lwowie (Cmentarz Łyczakowski, Cmentarz Obrońców Lwowa zwany Cmentarzem Orląt oraz Cmentarz Janowski). Pomysłodawcami i organizatorami akcji są bracia Zbigniew i Krzysztof Kopocińscy, na co dzień lekarze 105 Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach. Inicjatywa ta powstała z potrzeby serca i wspomagania Rodaków w roztaczaniu opieki nad miejscami Pamięci Narodowej, poza granicami naszego kraju. W tym roku Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Wsi w Bieniowie (koordynator akcji na naszym terenie) zebrało 575 zniczy i świec, z czego 179 to znicze zebrane w naszej szkole.

Serdecznie dziękujemy Uczniom, Rodzicom i Pracownikom szkoły za ten dar serca i za to, że tak licznie dołączyli do akcji.

A. Kruszwic- szkolny koordynator akcji
M. Markowska- Dyrektor ZS w Bieniowie

Więcej…

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada obchodzimy najważniejsze święto narodowe związane z odzyskaniem przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów, niepodległości. Jest to dzień szczególny, ponieważ przypomina nam, że wolność i niepodległość raz zdobyte nie są czymś trwałym, tylko czymś, co trzeba pielęgnować. Z tej okazji 10 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, w którym przypomnieli tragiczne dla Polaków wydarzenia oraz walkę o odzyskanie tożsamości narodowej.

W akademii uczestniczył Ks. Andrzej Woch oraz przedstawiciele Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi „Razem” w Bieniowie- Pani Urszula Chomont, Panowie Stanisław Domaradzki, Stanisław Zaleszczak i Henryk Domaradzki, a także dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Bieniowie- Pani Teresa Kowalczewska. W imieniu Stowarzyszenia akcję „Światełko pamięci” podsumowała Pani U. Chomont, która podziękowała wszystkim za duże zaangażowanie (wśród szkół powiatu zebraliśmy najwięcej zniczy) i przekazała torbę słodkości dla wszystkich uczniów.

Więcej…

V FESTIWAL PIOSENKI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

11 listopada w Bieniowie odbył się V Festiwal Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Naszą szkołę reprezentowali: Marianna Ciesielska (oddział przedszkolny), uczniowie kl. II oraz grupa „Niezłomne” (kl. 3 gimnazjum).

Więcej…

JAK TO SOBIESKI POD WIEDNIEM WOJOWAŁ

30 listopada mieliśmy niepowtarzalną okazję uczestniczenia w „żywej lekcji” historii dotyczącej rycerstwa i historii oręża polskiego XVII w. Zajęcia poprowadzili aktorzy Agencji Widowisk Historyczno-Edukacyjnych „Arkona” z Torunia. Zaprezentowano również oręż: pełną zbroję husarską, kolczugi, hełmy, szable, broń palną (repliki). Uczniowie wzięli udział w quizie sprawdzającym zdobyte przez nich wiadomości. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe, bite na miejscu talary z czasów króla Stefana Batorego. Na koniec nastąpił wystrzał z broni czarno-prochowej, repliki pistoletu skałkowego z XVII w.

Więcej…

MIKOŁAJKI

6 grudnia naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Pierwszy, wraz z dwoma Śnieżynkami, przyjechał tuż przed godz. 10 samochodem prowadzonym przez Pana Wójta. Mikołaj przywiózł ze sobą prawie 200 słodkich paczek, którymi obdarował wszystkich uczniów. Zabawił u nas krótko, gdyż czekali na Niego uczniowie w innych gminnych szkołach. Drugi Mikołaj (brat pierwszego) przyszedł do naszych najmłodszych około godz. 11. Maluszki zwróciły uwagę, że jest bardzo podobny do tego, który już odjechał, ale nieco niższy, ma mniejszy brzuch, bujną grzywkę i lepszy wzrok, bo nie nosi okularów :) Oto fotorelacja.

Więcej…

Z WIZYTĄ W DPS W LUBSKU

20 grudnia uczniowie naszej szkoły odwiedzili podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Lubsku. W czasie spotkania zaprezentowały się dzieci z klasy I i IV oraz młodzież gimnazjalna z klasy II i III. Młodsi przygotowali wiersze, piosenki i tańce, natomiast starsi zaprosili zebranych do wspólnego kolędowania. Uczniowie przywieźli ze sobą specjalnie na tę okazję upieczone pierniczki oraz własnoręcznie wykonane, przepiękne bombki. Wizyta wywołała u podopiecznych DPS wielkie wzruszenie i radość, a dla uczniów była prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla drugiego człowieka. Nad przygotowaniami do wizyty czuwały Panie M. Skiba, I. Andruszkiewicz- Baryła i S. Lenda.

Więcej…

JASEŁKA 2016

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie Jasełek. 22 grudnia uczniowie klasy II wprowadzili nas w świąteczną atmosferę. Mogliśmy zobaczyć Maryję i Józefa, aniołki, pasterzy i trzech króli, którzy przybyli złożyć pokłon Jezusowi. Uroku inscenizacji dodały kolędy przepięknie wykonane przez uczniów klasy V. Na zakończenie wysłuchaliśmy utworu „Bóg się narodził” w wykonaniu Julii Baryły z kl. 2 gimnazjum. Nad całością czuwały Panie K. Kubacka- Rettniger i A. Kohlman.

Więcej…

PROGRAM INSTA.LING

Od października uczniowie klasy V szkoły podstawowej oraz klasy 1 gimnazjum biorą udział w programie Insta.Ling. Program ten ma ułatwić im i wspomóc naukę języka niemieckiego. Aplikacja Insta.Ling powstała jako odpowiedź na potrzebę efektywnej i bezwysiłkowej nauki słówek. Jej podstawowym założeniem jest skłonienie uczniów do krótkiej, kilku- bądź kilkunastominutowej, ale systematycznej codziennej pracy. Nauka odbywa się w ciekawej formie quizu, który indywidualnie dobiera poziom trudności do aktualnych umiejętności ucznia, dzięki czemu dziecko nie jest ani przytłoczone nadmiarem nowego materiału, ani nie traci czasu na powtórki słówek, które już świetnie zna. Uczniowie powtarzając codziennie słówka na komputerze lub telefonie zwolnieni są z pisania kartkówek sprawdzających opanowanie słownictwa. Zamiast wielogodzinnych zrywów tuż przed sprawdzianem, uczniowie motywowani są do systematycznej codziennej kilkuminutowej sesji powtarzania materiału.

Takie podejście zapewnia maksimum efektu przy minimalnym nakładzie czasu i pracy, a dzięki formie quizu nauka staje się przyjemnością.

K. Kopernicka

Więcej…

PROGRAMY I PROJEKTY (Z)REALIZOWANE PRZEZ SZKOŁĘ PODSTAWOWĄ